19.3.2014

Junnukilparyhmä on nyt Nyrkkeilyakatemia

Vuoden alusta perustetun junnukilparyhmän nimi on nyt Nyrkkeilyakatemia.

Nyrkkeilyakatemiasta kilpatuntumaa nyrkkeilykehiin

TaE nyrkkeilyn johtokunta teki maaliskuisessa kokouksessaan päätöksen nimetä uudelleen vuoden alusta seuran nuorimmille kilpailijoille perustetun ryhmän.

Nyrkkeilykoulusta siirrytään jatkossa Nyrkkeilyakatemiaan, mikäli nuori haluaa jatkaa kilpanyrkkeilijän polkua. Valmennusryhmässä ei edellytetä kilpailemista, mutta kynnystä kokeilla ottelua kehässä madalletaan nuoren ehdoin.

Nyrkkeilykoulusta voi siis jatkossa siirtyä Nyrkkeilyakatemiaan, Harrasteryhmään tai kuntonyrkkeilyryhmään, sen mukaan minkä ikäisestä harrastajasta on kyse ja minkälaista lajivalmennusta Nyrkkeilykoulun jälkeen haluaa.

Nuorten valmennustoiminnan kehittäminen on osa seuramme Sinetti-seuramerkin hakuprojektia.